تحصیل در دوره‌های آمیس کشور فنلاند

تحصیل در فنلاند یک تجربه منحصربفرد است که شما را به یک فرهنگ بسیار متفاوت و خاص نزدیک می‌کند. یادگیری در فنلاند و شرکت در دوره‌های آمیس دانش شما را گسترش داده و به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک شخص رشد کنید، استقلال و اعتماد به نفس به دست آورید و رزومه خود را قوی‌تر کنید. 

دوره‌های فنی‌حرفه‌ای آمیس ویژه‌ی افراد بالای 17 سال است که می‌توانند بدون محدودیت سنی و مدرک تحصیلی و تجربه‌ی کاری، در این دوره‌ها مشغول به تحصیل شوند. مدت زمان تحصیل در آمیس 2 الی 4 سال است که زمان تحصیل بستگی به تجربه‌ی افراد و میزان پیشرفت آن‌ها در دوره دارد.

آمیس یا مدارس فنی حرفه‌ای کشور فنلاند، دارای 52 مدرک و 113 برنامه تحصیلی مختلف هستند که دانش آموزان با توجه به نظر خود می‌توانند در دوره دلخواه شرکت کنند. هر مدرک نیاز به شرکت در دوره تحصیلی 3 ساله دارد که این مدت زمان توسط فنلاند تعیین شده است. پس از اتمام یک دوره می‌توان مستقیما وارد بازار کار شد اما از آنجایی که در فنلاند هیچ بن بست آموزشی وجود ندارد، در صورت علاقه فرد به ادامه تحصیل امکان شرکت در دانشگاه‌ها هم تحت شرایط خاص وجود دارد. با این تفاسیر شما با گذراندن یک دوره خاص آمیس، می‌توانید وارد بازار کار شوید ولی چنانچه هدف‌تان تحصیل در دانشگاه است، قادر هستید در دانشگاه تجربیات بیشتری کسب کنید.

مشاهده بیشتر جمع کردن
آمیس

آمیس چیست؟

فنلاند در چند سال گذشته موقعیت خاصی داشته زیرا در این مدت تعداد جوانایی که وارد بازار کار می‌شوند، کمتر از تعدادی است که بازنشسته شده و کارشان را ترک می‌کنند. به دلیل این مشکل، تمرکز دولت فنلاند بر تسریع فرآیند اتمام تحصیل و جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان است. علاوه بر آن برای اینکه بتوانید در فنلاند یا هر کشور دیگری شروع به کار کنید، نیاز به حداقل یک مدرک خواهید داشت که آمیس می‌تواند همان چیزی باشد که به دنبالش هستید. در دوره‌های آمیس رشته‌های مختلفی ارائه شده و شما بسته به علاقه خود با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید خود را برای بازار کار آماده کنید.

برنامه درسی آمیس به شکلی طراحی شده که تمام مهارت‌های زیر در را شامل می‌شود:

 • مهارت‌های یادگیری
 • مهارت حل مسئله
 • تعامل و مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت‌های همکاری و کار تیمی
 • مهارت‌های اخلاقی

هم‌چنین دانش آموزانی که دوست دارند با یک شرکت شروع به کار کنند، می‌توانند از فرصت کاراموزی آمیس نهایت استفاده را ببرند. برنامه کاراموزی به دانش اموزان اجازه می‌دهد تا با یک کارفرما قرار داد کتبی امضا کرده و 80 درصد از آموزش را در محل کار بگذارنند. در واقع با این برنامه آموزش کاراموز به مربی حل کار سپرده می‌شود تا تمام مهارت‌های لازم برای آن فرصت شغلی به خوبی اموزش داده شود.

مشاهده بیشتر جمع کردن

چه چیزی باعث محبوبیت دوره‌های آمیس می‌شود؟

در واقع ماهیت وجود چنین دوره‌هایی یک معامله برد-برد بین شما و دولت فنلاند است. دولت فنلاند قصد دارد نیروی متخصص مورد نظر خود را برای ورود به بازار کار آماده کند و از طرف دیگر شما امکان زندگی در شادترین کشور جهان را خواهید داشت. شما اجازه دارید همراه با تحصیل ۳۰ ساعت در هفته کار کنید و پس از گرفتن مدرک دوره، به طور مستقیم وارد بازارکار شوید.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پذیرش در دوره‌های آمیس امکان مهاجرت خانوادگی همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال است و تنها تفاوتی که در ارائه‌ی مدارک ایجاد می‌شود، مبلغ تمکن مالی مورد نظر اداره مهاجرت فنلاند به ازای تعداد افراد خانواده خواهد بود.

از دیگر مزیت‌های دوره‌های آمیس:

 • بودجه خوبی برای این مدارس در نظر گرفته شده تا ابزارها و منابع مورد نیاز خود را تامین کنند.
 • به دانش آموزان اجازه می‌دهند تا خود انتخاب کنند چه چیزی را یاد بگیرند که این موضوع باعث ایجاد انگیزه بیشتر می‌شود.
 • باعث ایجاد خلاقیت بیشتر در دانش آموزان می‌شود.
 • معلمان مدارس آموزش‌های لازم را دریافت کرده و به خوبی می‌توانند اطلاعات خود را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.
 • زمانی که دانش آموزان شروع به انجام یک پروژه جدید می‌کنند، ترس از شکست ندارند زیرا می‌دانند معلمان از آن‌ها حمایت کرده و مشکلات موجود را برطرف می‌سازند.
 • توسعه علایق شغلی هر دانش آموز با کمک معلمان قابل انجام است.
 • دانش آموزان در طول روز استراحت بین کلاس و وعده‌های غذایی گرم دریافت می‌کنند تا احساس خستگی پیدا نکنند.

امکانات ارائه شده در طول دوره تحصیلی فنلاند شامل این موارد می‌شود:

 • هزینه تحصیل و ناهار رایگان
 • روند سریع استخدام
 • فارغ التحصیلی بین ۲ تا ۴ سال
 • اقامت رایگان
مشاهده بیشتر جمع کردن
دوره پرستاری
خدمات رستوران و پذیرایی

 

مکانیک، ماشین کار، جوشکار

از جمله مشاغل پر تقاضا، نه تنها در فنلاند بلکه در همه کشورها، رشته‌های مکانیک، ماشین کاری و جوشکاری است. مکانیک‌ها در دوره آمیس فنلاند، یاد می‌گیرند که چگونه ماشین‌ها و تجهیزات مکانیکی را مونتاژ و نصب کنند. هم‌چنین کارکنان این حوزه قادرند قطعاتی که قرار است نصب شوند را بررسی کرده و تنظیمات مورد نیاز را انجام دهند. آن‌ها با ساختار و عملکرد ماشین آلات و دستگاه‌ها آشنا بوده و می‌توانند از روش‌های مختلف مونتاژ به طور مناسب و ایمن در کار خود استفاده کنند.

ماشین‌کاران می‌توانند اجزای ماشین‌ها و سایر قطعات را مطابق با اصول مشخص شده و با استفاده از ماشین‌ابزار اتوماتیک بسازند. ماشین کاران ترتیب مراحل مختلف فرآیند ساخت را برنامه ریزی کرده و به بهترین شکل ممکن قطعه را تولید می‌کنند. ماشین کاران همچنین مسئول کیفیت محصولات ساخته شده و کنترل و عملکرد صحیح ماشین آلات مورد استفاده خود هستند. جوشکاری از جمله مشاغلی است که در همه کشورها تقاضای زیادی دارد و شرکت در دوره آن می‌تواند تضمین کننده اینده شغلی باشد.

برای مطالعه کامل ویژگی‌های این رشته اینجا را کلیک کنید

دوره جوشکاری آمیس 

 

امور خدماتی

افرادی که دوره امور خدماتی را می‌گذارند، اموری نظیر نظافت، تعمیر و نگهداری دوره‌ای را در محل خواسته شده توسط مشتری انجام می‌دهند. این افراد به خوبی اگاهند که چگونه خدمات نظافتی را در مکان‌های مختلف از جمله تاسیسات صنایع غذایی، هتل‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌ها، مکان‌های تاریخی فرهنگی، وسایل حمل و نقل و موسسات آموزشی ارائه دهند. از آنجایی که هر مکان دارای ویژگی‌های خاصی است، طبیعی است که نیاز به نگهداری و نظافت متفاوتی هم داشته باشد. به طور مثال مکان‌های فرهنگی که از ارزش زیادی برخوردارند، نیاز به دقت بیشتری داشته و باید با حوصله اموز تمیز کاری آن را انجام داد.

برای مطالعه کامل ویژگی‌های این رشته اینجا را کلیک کنید

فناوری اطلاعات و ارتباطات

یکی از محبوب‌ترین دوره‌های آمیس دوره فناوری اطلاعات و ارتباطات است که جوانان زیادی را جذب خود کرده است. با حضور در این دوره شما می‌توانید پیشرفت زیادی کنید و در صورت علاقه از یک حوزه به حوزه دیگر ارتقا پیدا کنید. معمولا پس از گذارندن دوره، پروژه‌های مختلفی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها وجود خواهد داشت که بسته به نظر خود می‌توانید بهترین گزینه برای همکاری بیشتر انتخاب کنید. سمت شما در این شرکت‌ها می‌تواند سمت تخصصی یا پشتیبانی باشد. علاوه بر آن حتی زمینه تبدیل شدن به کار افرین هم وجود دارد.

برای مطالعه کامل ویژگی‌های این رشته اینجا را کلیک کنید

به عنوان یک متخصص در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، باید بتوانید ترندهای روز دنیا را دنبال کرده و شایستگی‌های خود را توسعه دهید. برای اینکه بتوانید در این زمینه کار کنید، باید اصول کسب و کار و کارآفرینی را بدانید. از آنجایی که این کار اغلب بر اساس پروژه است، شما نیاز به کار تیمی و مهارت‌های ارتباطی بالا دارید. تسلط خوب به زبان انگلیسی ضروری است، زیرا اغلب در این زمینه کاری زبان انگلیسی کاربرد دارد.

باغبانی

افراد فعال در حوزه باغبانی قادرند مناطق سبز دلپذیری در سطح شهر ساخته و آن‌ها را حفظ کنند. این افراد با مصالح مورد استفاده در باغبانی آشنا بوده و نحوه کار با آن‌ها را می‌دانند. باغبان‌ها قادرند ماشین آلات، تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده در ساخت و نگهداری مناطق سبز را به کار گیرند.

برای مطالعه کامل ویژگی‌های این رشته اینجا را کلیک کنید

باغبانی 

ساخت و ساز

کسب مدرک ساخت و ساز یا Construction در فنلاند، صلاحیت مورد نیاز برای ساخت و ساز ساختما‌ن‌ها، زیرساخت آن‌ها و نگهداری از محیط ساخته شده است. افراد حرفه‌ای در این زمینه درگیر ساخت ساختمان‌های جدید و تعمیر و نگهداری ساختمان‌های مسکونی، اداری، مکان‌های تفریحی، شبکه‌های حمل و نقل، سازه‌های مختلف و شبکه‌های تامین آب و انرژی می‌شوند. این تعداد زمینه کاری نشان می‌دهد که تحصیل در رشته ساخت و ساز فرصت‌های زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد.

برای مطالعه کامل ویژگی‌های این رشته اینجا را کلیک کنید

ساخت و ساز

کارآفرین روستایی و متصدی حیوانات

مراقبین حیواناتی که دوره دامپروری را تکمیل کرده‌اند، کاملا اگاهند که چگونه باید به تغذیه، مراقبت و پرورش حیوانات سالم بپردازند. آن‌ها دانش اولیه گسترده‌ای در مورد عملکردهای حیاتی حیوانات و نیازهای تغذیه‌ای، خوراک، مراقبت‌های بهداشتی، رفتار و رفاه آن‌ها کسب کرده و از این اطلاعات در شغل خود استفاده می‌کنند. این حوزه کاری برای حیوان دوستان بی نظیر خواهد بود زیرا علاوه بر کسب اطلاعات زیاد، می‌توانند در شرکت‌های مختلف مشغول به کار شوند.

کارآفرینانی که حوزه کارافرین روستایی و کشاورزی را انتخاب می‌کنند، می‌دانند که چگونه در انواع شرکت‌های روستایی کار کنند. این افراد دانش اولیه گسترده‌ای در مورد چگونگی بارور نگه داشتن زمین و عواملی که بر رشد گیاه تأثیر می‌گذارند داشته و از آن برای زمین‌های اطراف روستا استفاده می‌کنند. هم‌چنین مهارت‌های فنی خوبی داشته و می‌دانند چگونه از ماشین آلات و تجهیزات لازم برای کار خود استفاده و مراقبت کنند.

برای مطالعه کامل ویژگی‌های این رشته اینجا را کلیک کنید

کارآفرین روستایی و متصدی حیوانات

 

مدارک لازم برای آمیس

به طور کلی برای ثبت درخواست یک دوره خاص باید مدارک زیر را اماده کنید تا بتوانید با کمک آن‌ها درخواست خود ارسال ارسال نمایید.

 • مدرک زبان فنلاندی (2 level)
 • آخرین مدرک تحصیلی (حداقل مدرک دوره راهنمایی یا بالاتر). کپی اصل مدارک را ارائه دهید.
 • سوابق کیفری
 • سوابق واکسیناسیون (اجباری)
 • کوید
 • ویدیو معرفی/انگیزشی به زبان فنلاندی

لازم به ذکر است که پس از قبول درخواست باید تمام این مدارک را با خود به فنلاند ببرید تا راستی ازمایی شود.

ارزیابی دوره‌های آمیس

همه دوره‌های آمیس در سراسر فنلاند از یک سیستم مشخص برای ارزیابی پیروی می‌کنند. مقیاس نمره‌دهی بر اساس نمره 1 الی 3 بوده و معمولا به دانش آموزان بازخورد شفاهی و کتبی در مورد عملکرد خود داده می‌شود. در دوره‌های آمیس فنلاند دانش‌آموزان ترکیبی از کلاس‌های تئوری و عملی را گذرانده که هر دو در تعیین صلاحیت و ارزیابی فردی موثر هستند. سال سوم و آخر تحصیلی، دانش‌آموزان باید با راهنمایی معلمان، پروژه‌ای را در موضوع مورد نظر خود انتخاب کنند. در این پروژه به آن‌ها اجازه داده می‌شود تا با سایر دانش آموزان همکاری کرده و مهارت‌های کار گروهی خود را افزایش دهند.

شرایط لازم برای درخواست

 • سن بالای 15 سال
 • سلامت ذهنی و جسمانی
 • ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست
 • نشان دادن علاقه و انگیزه برای گذارندن دوره
 • مصاحبه با مدارس که به زبان فنلاندی انجام می‌گیرد

لازم ب ذکر است که شما از سال دوم می‌توانید دروس انتخابی را وارد برنامه خود کنید:

 • سال اول: دروس اصلی
 • سال دوم: دروس اصلی و دروس انتخابی
 • سال سوم: دروس انتخابی و امتحان نهایی
 • جشن فارغ التحصیلی: دروس انتخابی و امتحان نهایی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اقامت فنلاند اینجا کلیک کنید

اپلای برای آمیس

افرادی که علاقمند در شرکت در دوره‌های آمیس هستند، می‌توانند با کارشناسان ما در فنلاندکیو صحبت کرده و بسته به حوزه انتخابی، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند. پس از دریافت مشاوره و زمانی که تصمیم گرفتید رشته انتخابی شما چیست، یک نماینده از Finest Future شما را به مصاحبه دعوت خواهد کرد تا قابلیت‌های شما را بسنجد. در صورت گذر از این مرحله می‌توانید ادامه مسیر را به ما بسپارید تا روند کارها طی شود.

به طور کلی برای اپلای در این رشته‌ها باید مراحل زیر را طی کنید:

 • در قدم اول شما برای مصاحبه به زبان انگلیسی درخواست خود را ثبت کرده و منتظر اطلاع از تاریخ و ساعت جلسه می‌شوید که توسط همکاران ما در فنلاندکیو خدمت شما اعلام خواهند کرد.
 • در قدم دوم پس از اینکه جلسه به خوبی برگزار شد، قرار دادی امضا شده و وارد دوره یادگیری زبان فنلاندی می‌شوید.
 • پس از رسیدن به سطح زبان فنلاندی 1 درخواست شما به مدارس اغاز خواهد شد.
 • در صورت قبولی شما در یکی از مدارس فنلاند، اطلاعات کاملی در مورد زندگی فنلاند به شما داده خواهد شد و در کنار آن آموزش زبان فنلاندی را ادامه می‌دهید تا مهارت‌های ارتباطی بهتری داشته باشید.
 • تیم ما با رسیدن به تاریخ مشخص شده به شما در مراحل اخذ ویزا کمک خواهد کرد تا در سریع‌ترین زمان ممکن به فنلاند مهاجرت کنید.

ما در تمامی مراحل کنار شما خواهیم بود تا بتوانید بدون هیچ استرسی به اینده تحصیلی خود فکر کنید.

سوالات متدوال

۱- تفاوت این دوره‌ها با دوره‌های دانشگاهی از نظر مدرک پایان دوره چیست؟ مدرک معادل دیپلم داده می‌شود یا فوق دیپلم؟

در پایان این دوره‌ها مدرک دیپلم فنی حرفه‌ای به افراد داده خواهد شد که آن‌ها می‌توانند با این مدرک هم به ادامه تحصیل بپردازند و هم برای پیدا کردن شغل اقدام کنند.

۲- نحوه ادامه تحصیل پس از پایان این دوره‌ها چگونه است؟

دانشجویان می‌توانند با توجه به رشته و دانشگاه و شهری که می‌خواهند، برای دانشگاه مورد نظر اپلای کرده و شرایط قبولی در آن دانشگاه را طی کنند.

۳- اقامت تحصیلی از نوع تایپ a هست یا b؟

تا سال 2022 ویزای تحصیلی دوره‌های آمیس از نوع a بود اما در سال 2023 ویزای تحصیلی دوره‌های آمیس نوع b خواهد بود.

۴- مدت تحصیل این دوره‌ها جزو مدت اقامت چهار ساله برای دریافت اقامت دائم و بعد شهروندی فنلاند محاسبه می‌شود؟ بله

۵- شرایط کار حین تحصیل چگونه هست؟ مجوز چند ساعت کار در هفته داده می‌شود؟ و ساعات روزانه تحصیلی فرصتی برای کار باقی می‌گذارد؟

کسانی که در دوره‌های آمیس فعالیت می‌کنند، در هفته می‌توانند 25 الی 30 ساعت کار کنند

۶- با توجه به شرایط سنی و گپ تحصیلی موجود در سفارت مشکلی ایجاد نمی‌شود؟ خیر

منابع

infofinland

fulbrightinfinland